Harry Potter fan forum

ИндексPortalВъпроси/ОтговориТърсенеПотребителиПотребителски групиРегистрирайте сеВход
Вход
Потребител:
Парола:
Искам да влизам автоматично с всяко посещение: 
:: Забравих си паролата!
Latest topics
» Nick`s house
Съб Дек 29, 2012 7:43 pm by Нора Лопес

» Станете приятели
Пон Юли 16, 2012 11:32 pm by Алекс Найт

» Ани Хол
Вто Май 08, 2012 1:27 pm by Annie Holl

» Около езерото
Съб Мар 17, 2012 8:27 pm by Нора Лопес

» По коридорите
Вто Мар 13, 2012 1:56 pm by Никълъс Грийн

» Въпроси [игра]
Пон Фев 20, 2012 6:55 pm by Ерик Снейп

» На кой герой се оприличавате?
Пон Фев 20, 2012 6:55 pm by Ерик Снейп

» Кой беше последният филм, който гледахте?
Пон Фев 20, 2012 6:54 pm by Ерик Снейп

» Да преброим до 7777
Пон Фев 20, 2012 6:54 pm by Ерик Снейп

Top posters
Kate Woodstock

Пандора Лиманс

Кейт Грейнджър

Нора Лопес

Касандра Грас-Уейл

The Headmaster

Роуз Уизли

Джаки Потър

Ривър Ларош

Себастиян Дивайн

Дати на изпитите
05 декември
Трансфигурация
Пророкуване

06 декември
Отвари
Аритмантика
07 декември
Билкология
08 декември
Вълшебство
Мъгълознание
09 декември
История на магията
 Древни руни
10 декември
Защита срещу Черните изкуства
Астрономия
11 декември
Грижа за магическите създания
Летене
Магьоснически наръчник

Смъртожадни
с•к•о•р•о

Вижте нашите приятели:

Тук станете наши приятели.
Кой е онлайн?
Онлайн е 1 потребител: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 1 Гост

Нула

Най-много потребители онлайн: 14, на Чет Сеп 08, 2011 7:39 pm
Statistics
Имаме 116 регистрирани потребители
Най-новият потребител е julka9818

Нашите потребители са написали 5451 мнения in 339 subjects

Share | 

Изпит по Астрономия

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
The Headmaster

ПисанеЗаглавие: Изпит по Астрономия   Нед Окт 23, 2011 4:38 pm

Едно от най-необходимите пособия на всеки астроном - професионалист и любител, това са звездните карти. Наблюденията без използване на такива карти са много затруднени или даже невъзможни, в това са се убедили още древните астрономи. Първите звездни карти били каменни и папирусови, изработени във Вавилон и Египет, и приличали по-скоро на декоративни пана и украси. На днешните астрономи ще им е необходимо огромно въображение за да могат да се ориентират по тях. Разбира се, с напредъка на астрономията звездните карти също се усъвършенстват, но все пак до преди век-два на красивото им оформление се е отдавало значително внимание. Едва през XIX век звездните карти придобиват съвременния си вид.
Звездните карти представляват изображение на звездното небе върху хартия. При това, обаче възниква един проблем - повърхността на сфера, каквато видимо е небето, трябва да се прехвърли върху равнина. За да се запазят правилно конфигурациите между звездите, мащабът и формата на отделните участъци на небето днешните карти се изработват, като се използват различни подходящи проекции. Най-често при изработването на звездните карти се използват три вида проекции. За екваториалната част от небето се използва цилиндрична проекция (картата е навита във формата на цилиндър "около" небесната сфера, за средните ширини - конична и за полярните области - полярна. Това е и причината картите на различните области на небето по принцип да имат различна форма. Тези за екваториалните области имат правоъгълна форма, а за средните - трапецовидна, като основите на трапеца са дъговидни. Най-разпространените стенни звездни карти са кръгли (в полярна проекция) въпреки, че обхващат цялата видима небесна сфера. При тях мащабите и конфигурацията на обектите не са толкова точни, но пък и тези карти не се използват за точни наблюдения. За да се повиши точността на картата е необходимо намаляването на площта от небето, която е обхваната.
Особен вид (според проекцията им) са звездни карти, които използват метеорните наблюдатели. Те са в специална, наречена гномонична проекция, при която дъговидните траектории на метеорите придобиват вид на прави, когато се нанесат на картата.
Специализиран вид звездна карта е т.нар. подвижна звездна карта (планисфера), която се използва за установяване на вида на небето във всеки един избран момент.

- Искам всички вие да се загърнете шаловете си, защото на върха на кулата е студено и да ме последвате. Вземете си пособията за чертаене. Задачата ви е да начертаете звездна карта на зодиакалните съзвездия. Както знаете те се намират в Северното небесно полукълбо и са 12 наброй. Ако имате някакви затруднения, ме повикайте без много шум и аз ще ви помогна.

Последната промяна е направена от The Headmaster на Нед Окт 30, 2011 8:10 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя http://harrypotter.ohmylife.net
Ривър Ларош

Лична страница
Потребителско име в Pottermore: IceNight168

ПисанеЗаглавие: Re: Изпит по Астрономия   Съб Окт 29, 2011 6:56 pm

Вече си бях починала достатъчно след изпита по ЗСЧИ и се запътих към кулата по Астрономия. Професорът ни предупреди, че горе е студено, затова аз веднага се омотах в лилавия си шал. Миришеше на дома ми. Надявах се да ми помогне.
Задачата ни беше да съставим карта на зодиакалните съзвездия. Реших, че най-лесно ще е да направя кръгла карта, въпреки че не беше най-точна. Разчертах я и започнах нанасянето на зодиите. Пръв беше Овенът. Проверих местоположението му през телескопа и поставих десетте звезди, които го съставяха. Това беше моята зодия и знах съзвездието почти наизуст. За всеки случай отново отправих взор към небето, но бях сложила всичко правилно.
Започнах да рисувам съзвездията, които ми бяха любими- Близнаци, Стрелец и Водолей. Те бяха от най-трудните и ми отне поне 30 минути, за да съм сигурна, че са правилни. Някои съзвездия като Риби, Козирог и Скорпион, изобщо не знаех.
Начертах и Дева, макар и с доста замисляне и често поглеждане през телескопа. Чувствах се длъжна да нарисувам съзвездието правилно, защото Сам беше Дева. Успях да поставя всичките дванайсет звезди, макар че не бяха толкова важни. Бях горда от себе си.
Останаха ми само четири съзвездия- Телец, Рак, Лъв и Везни. Повечето бяха лесни за запомняне, но Лъвът съдържаше много звезди и не успях да нанеса всички.
Чувах шушукания покрай мен и знаех, че всички си подсказват, но реших да не моля за помощ. Картата ми беше сравнително пълна. Направих проста магия, която я оцвети като нощното небе и накара нарисувани звезди да блестят като истинските. Не се бях справила, но все пак предадох картата и заслизах по извитите стълбички кулата. Чакаше ме дълга нощ, пълна с кошмари и пробляскващото лице на Сам.

Постарала си се, това е важното. Кратък е, но все пак си се опитала да обхванеш всичко, затова мисля, че мога да те оценя високо.
Оценка: И

Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя

Изпит по Астрономия
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1